بانک‌داری باز چیست و چه اثری بر مشتری می‌گذارد؟

در بانکداری سنتی حساب بانکی، پول شما را در اختیار داشت و شما برای بیشتر پرداخت‌ها باید از چک استفاده می‌کردید. اما با گسترش فناوری، گزینه‌های دیگری هم برای بهره‌برداری از بانک‌ها مطرح شد. با بانک‌داری باز یا بانک‌داری آزاد، یک واسطه به شما کمک می‌کند تا پول خود را راحت‌تر پس‌انداز کرده، قرض دهید و یا حتی قرض خود را پرداخت کنید. در آمریکا، اکنون استفاده از واسطه، دیگر اجباری شده و در انگلستان هنوز بانک‌هایی هستند که استفاده از آن ها را به عهده مشتری می‌گذارند.

بانکداری باز چیست؟

بانک‌داری آزاد در واقع همان اشتراک‌گذاری اطلاعات مالی به صورت الکترونیکی و ایمن هست و تنها در صورتی‌که مشتری اجازه آن را تایید کند، رخ می‌دهد. رابط‌های برنامه نویسی APIبه این رابط اجازه می‌دهند که مشتریان به اطلاعات مالی خود دسترسی داشته باشند. این نوع بانک‌داری تجربه‌ی بهینه‌تری را برای مشتری به ارمغان می‌آورد.

این امکان وجود دارد که شما از قبل، از این سرویس‌ها استفاده کرده باشید. به عنوان مثال، ابزارهای مدیریت مالی شخصی واسطه PFM هستند که اطلاعات بانکی شما استفاده می‌کنند تا به شما در پیگیری هزینه‌ها و رسیدن به هدف مشخصی از صرفه‌جویی‌ها کمک کند.

بانکداری باز چه کمکی به مشتری می‌کند؟

بانک‌داری باز، تاثیر بسیار خوبی بر روی بانک‌ها، تنظیم‌کننده‌ها و استارت‌آپ‌ها دارد. اما چه فایده‌ای برای کاربران دارد؟ مسلماً از مزایای بانک‌داری باز گزینه‌های بهتری است که برای مدیریت هزینه‌ها، قرض گرفتن و پرداخت در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

فشار بر روی بانک‌ها

بانک‌داری آزاد این اختیار را به واسطه می‌دهد تا به اطلاعات بانکی دسترسی داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود که بانک‌ها تصمیم بگیرند خدمات خود را بهبود ببخشند. بانک‌ها به‌جای این‌که یک واسطه پیام‌های دریافتی مشتری را کنترل کند، در واقع می‌توانند با بهبود ابزارهای خود و قیمت‌گذاری شفاف و رقابتی، با این واسطه‌ها رقابت کنند.

ابزارهای کارآمدتر

روز به روز انتظار می رود تا PFM های واسطه‌ی بیش‌تری ببینیم. برنامه‌نویسان با استفاده از‌API های باز، راحت‌تر می‌توانند کار کنند و این موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد تا راحت‌تر مصرفی‌های شما را مدیریت کنند. آن‌ها شاید قادر باشند با استفاده از هوش مصنوعی پیش‌بینی کنند چه اتفاقی قرار است در آینده نزدیک در حساب شما رخ دهد، هم‌چنین حتی می‌توانند محصولاتی را به شما پیشنهاد دهند که به شما در کم‌تر کردن هزینه‌هایتان کمک کند. البته، بعضی از اپلیکیشن‌ها ممکن است بهترین محصولات و خدمات را به شما پیشنهاد ندهند، ممکن است بعضی از آن‌ها تحت تاثیر افرادی باشند که برای تبلیغ به آن‌ها پولی پرداخت می‌کنند، پس بهتر است که در انتخاب خود دقت کنید.

وامگیری کارآمد

با استفاده از این ابزارها گرفتن وام نیز، آسان‌تر می‌شود. وام‌دهندگان به جای جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت دستی از منابع مختلف و ارسال آن به وام‌دهنده بالقوه می‌توانند تنها آن‌چه که نیاز دارند را با استفاده از این ابزارها به دست آورند. هم‌چنین آن‌ها با بانک‌داری باز می‌توانند لحظه به لحظه به حساب شما دسترسی داشته و برداشت را انجام دهند.

وامهای تجاری

وام‌دهندگان می‌خواهند زمانی‌که شرکت شما نیاز به وام دارد، حساب و کتاب شما را بررسی کنند. مجدداً وام‌دهندگان می‌توانند به‌جای ارائه گزارش به‌صورت دستی، اطلاعات شما را به‌صورت دستی از بانک و سیستم حسابداری شما به دست آورند.

مبارزه با کلاهبرداری

بانک‌ها و ابزارهای واسطه، می‌توانند انتقال اطلاعات را اسکن کنند. با استفاده از هوش مصنوعی و دیگر اطلاعات می‌توانند هزینه‌های ماهانه‌ای که ضروری نبوده‌اند را به شما نشان دهند. با استفاد از بانک‌داری باز، به‌کارگیری این اطلاعات بسیار ساده‌تر خواهد شد و حساب‌های بیش‌تری نیز در دسترس خواهند بود. به این ترتیب می‌توانند تشخیص بدهند که برداشت از حساب برای یک محصول، جز حساب‌های شما بوده است و شما معمولاً آن‌ها را پرداخت کرده‌اید یا نه.

راه‌های جدیدی برای پرداخت

پرداخت‌ها بخش مهمی از آیین‌نامه بانک‌داری باز است. بانک‌ها باید این اجازه را به واسطه بدهند که بتوانند از حساب شما برداشت کنند. هرچند که قبلا هم خیلی از سایت‌ها مانند paypal نیز این کار را می‌کرده‌اند. این واسطه‌ها رسیدگی به پرداخت‌ها را برای خرید راحت‌تر می‌کنند. حتی کسب و کارها نیز از این روش بهره می‌برند.

خدمات نوآورانه

ما هنوز دقیقاً نمی‌دانیم که چگونه بانک‌داری باز خدمات مالی را تغییر خواهد داد. مسلماً راه‌های جدید و نوآورانه‌ای توسط استارتآپ‌ها به بازار می‌آیند و روز به روز اوضاع جدیدتر خواهد بود.

حریم خصوصی بانک‌داری باز

بانک‌داری باز بر به اشتراک‌گذاری داده‌ها متکی است، با این حال این امکان وجود دارد که شما بخواهید اطلاعات خود را خصوصی نگه دارید. خوشبختانه، بانک‌داری باز نباید به طور خودکار امنیت یا حریم خصوصی را کاهش دهد. واسطه‌ها، بانک‌ها،APIها همه از اقدامات امنیتی قوی برای رمزگذاری و محافظت از اطلاعات محرمانه استفاده می‌کنند.

مجوز لازم دارد؟ ابتکارات بانک‌داری باز، معمولاً مشخص می‌کند که موسسات مالی چگونه و چه زمانی از اطلاعات شما بهره‌برداری کنند. به عنوان مثال، تنظیم‌کننده‌های دارایی در انگلستان نیاز دارند که مشتریان استفاده از اطلاعات را توسط واسطه تایید کنند. بانک‌های آمریکایی از قبل چگونگی بهره‌برداری از اطلاعات به اشتراک‌گذاری را از قبل محدود کرده و اجازه را از مشتری می‌گیرند. با این حال سایت‌هایی مانند فیس‌بوک از بانک‌ها خواسته‌اند که داده‌ها را با آن‌ها به اشتراک بگذارند و این روابط تحت بانک‌داری آزاد آسان‌تر خواهد شد.

چه کسی اطلاعات شما را خواهد داشت؟ زمانی که شما اجازه را صادر کنید، اطلاعات شما در دست دیگران خواهد بود. در اینجا واسطه در واقع می‌تواند از حساب شما محافظت کند و آن را در اختیار همه قرار ندهد. بانک‌داری باز این وعده را به شما می‌دهد که شما در هرجا و حتی در شبکه‌های اجتماعی پرداخت خود را انجام دهید بدون این که اطلاعاتتان در اختیار دیگران قرار بگیرد.